نحوه لوله کشی برج خنک کننده

۰۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۴ کد : ۱۷ مقالات
تعداد بازدید:۱۲۰
لوله کشی برج خنک کننده به سه سیستم لوله کشی مجزا برای هربرج خنک کننده مورد نیازاست. که به تسریح آن ها می پردازم. لوله کشی برج خنک کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت کار نحوه جوشکاری و عایق بندی دو لوله با یکدیگر نیازمند ظرافت بالایی است. گروه خدمات فنی مهندسی دما مهر با کادری مجرب و حرفه‌ای کلیه عملیات پایپینگ برج خنک کننده را در کمترین زمان ممکن با کیفیتی جهانی ارائه میدهد. در ادامه این مقاله به توضیح کامل بخش های لوله کشی برج خنک کننده میپردازیم:

لوله کشی برج خنک کننده به سه سیستم لوله کشی مجزا برای هربرج خنک کننده مورد نیازاست. که به تسریح آن ها می پردازم. لوله کشی برج خنک کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت کار نحوه جوشکاری و عایق بندی دو لوله با یکدیگر نیازمند ظرافت بالایی است. گروه خدمات فنی مهندسی دما مهر با کادری مجرب و حرفه‌ای کلیه عملیات پایپینگ برج خنک کننده را در کمترین زمان ممکن با کیفیتی جهانی ارائه میدهد. در ادامه این مقاله به توضیح کامل بخش های لوله کشی برج خنک کننده میپردازیم:

لوله کشی آب کندانسور

لوله کشی آب برگشت کندانسور (CDWR) آب گرم را از کندانسور به برج تحویل می دهد. در حالیکه لوله کشی آب رفت کندانسور (CDWR)، آب سرد را از برج به کندانسور تحویل می دهد. شیر دستی جداسازی باید برای لوله های رفت و برگشت برج تامین شود تا تعمیر و نگه داری برج را تسهیل کند. لوله های کندانسور را با عایق حرارتی بپوشانید تا از یخ زدگی آن در فصل زمستان جلوگیری کند.

از لوله های PVC یا فولادی سیاه  برای رفت و برگشت اب کندانسور استفاده کنید. در گذشته لوله های فولادی گوالونیزه به کار می رفتند زیرا تصور می شد از مقاوت بیشتری در برابر خوردگی برخوردارند و هزینه زیادآن قابل توجیه بود. با این وجود چون  لوله گالوانیزه را نمی توان  بدون  از بین بردن گالوانیزه آن در محل اتصال، جوش کاری کرد. از اتصالات پیچی استفاده می شد. در لوله های بزرگ تر سیستم  اب برج، افزایش  هزینه نیروی کار باعث بسیاری گران تمام شدن چنین  لوله هایی شده که امروزه به ندرت از آنها استفاده می شود.

لوله کشی برگشت آب کندانسور (CDWR) بین برج و کندانسورها باید با عایق حرارتی فایبرگلاس با حداقل ضخامت (2.5CM) پوشانده می شود تا بهره ی گرمایی توسط آب کندانسور به چیلر کاهش  یابد. در دمای طبیعی کندانسور به بخاربند نیازی نیست، مگر از سیکل صرفه جوگر (اکونومایزر) استفاده شود، که بخاربند بودنش لازم است. گاهی اثر گردابی در لوله رفت آب کندانسور  به تشک تحتانی  برج بوجود می آید، به ویژه اگر از لوله تخلیه عمودی استفاده شود. اثر گردابی باعث به دام افتادن هوا در آب برج و هوا گرفتن پمپ کندانسور و نهایتا خسارت مکانیکی  می شود. بیشتر سازندگان برج حوضچه تخلیه جانبی را پیشنهاد می کنند که به تشک تحتانی برج اضافه می شود. این نوع حوضچه، به دام افتادن هوا را به  حداقل خواهد رساند و همیشه و باید استفاده شود.

لوله کشی آب جبرانی برج خنک کننده

آب جبرانی، آب قابل حمل ازمحل آب شهر یا چاه است که به جریان آب کندانسور اضافه می شود تا کسری آب برج ناشی از تبخیر رانش باد، پاشش و تخلیه عمدی را جبران کند. وجود شیر دستی جداساز برای لوله آب ورودی برای سرویس و نگه داری برج ضروری است .لوله PVC یا مسی برای لوله کشی آب جبرانی مناسب است و باید با عایق حرارتی فایبرگلاس و بخاربند با حداقل 2.5cm ضخامت پوشانده شود. شیرکنترل آب ورودی برج (شیرشناورمکانیکی یا الکترونیکی) برای جبران کسری آب  تشتک تحتانی برج ضروری است. لوله آب ورودی برج رابا عایق حرارتی بپوشاند تا از یخ زدگی آن در فصل زمستان جلوگیری شود. تلفات آب برج خنک کننده سیستم تهویه مطبوع از تبخیر، رانش باد و پاشش بوجود می آید که باید دقیقا مقدار آنها مشخص شود تا بتوان لوله آب جبرانی مناسب را با اندازه درست انتخاب کرد.

تلفات تبخیر:گرمای تبخیر آب برابر با 1045(BTU/Ib) در دمای (300C)850Fاست. بنابراین برای تعیین میزان تبخیر مورد نیاز برای دفع گرمای مفروض (جهت خنک کردن آب کندانسور) باید سرعت جریان آب افزایش دمای آب کندانسور و دفع گرمای مورد نیاز را بدانیم.

در حالت کلی (یعنی جریان یک گالن در دقیقه با محدوده ی یک درجه فارنهایت مقدار تبخیرمحاسبه می شود. بنابراین با  تقسیم مقدار تبخیر 0.48 Ib/hr بر مقدار جریان 500 Ib/hr ،مقدارتبخیر یک درصد جریان آب کندانسور برای محدود بر حسب درجه فارنهایت، یا تقریبا یک درصد جریان آب کندانسور به ازای محدود 10 درجه فارنهایتی مورد استفاده معمول در سیستم های تهویه مطبوع است.

تلفات رانش باد: داده های تلفات رانش باد هر برج خاص توسط سازنده ارایه می شود.با این هم چنین تلفاتی معمولا در محدوده ی 0.1%تا0.2% است و بیشتر مهندسین مقدار 0.2%را در نظر میگیرند.

تلفات تخلیه : برنامه های تصفیه آب برای کنترل رسوب معمولا به تخلیه نیاز دارد. منظور تخلیه عمدی آب کندانسور به ازای محدود 10 درجه فارنهایتی مورد استفاده معمول در سیستم های تهویه مطبوع است.

تلفات رانش باد: داده های تلفات رانش باد برای هر برج خاص توسط سازنده ارایه می شود.با این همه چنین تلفاتی معمولا در محدوده  ی 0.1% تا 0.2% است و بیشترین مهندسین مقداری 0.2% را در نظر می گیرند.

تلفات تخلیه: برنامه های تصفیه آب برای کنترل رسوب معمولا به تخلیه نیاز دارد. منظور تخلیه عمدی آب کندانسور جهت افزایش آب جبرانی برای حفظ در صد ذرات جامد حل شده در آب کندانسور به میزانی مشخص است.( فصل 5(. برنامه تصفیه آب کندانسور تعداد سیکل غاظت مورد نیاز را مشخص می گند. که برابر است با نسبت مقدار ذرات جامد حل شده در آب کندانسور به مقدار آب جبرانی . پس از تعیین تعدا سیکل مقدار آب تخلیه مورد نیاز توسط معمولا تعدا سیکل بین 5 تا 10 بار است که حالت تعداد سیکل 5 بار نیازمند تخلیه بیشتری است. اغلب برای تعیین مقدار جریان آب جبرانی به کار می رود.

بنابراین حداکثر میزان جریان آب جبرانی مورد نیاز در هر gpm جریان آب کندانسور چنین چیلر 500 تن با جریان آب کندانسور 3gpm/ton دارای جریان آب کندانسور به میزان gpm 1500 و حداکثز مقدار آب جبرانی موردنیازاست. برای چیلر ایده آل با جریان آب کندانسور 2.8  گالن در دقیقه در تن آب جبرانی مورد نیاز به میزان 32.23 gpm  در حداکثر بار 500تن است. کنتور آب در خط آب جبرانی برج نصب شود تار مقدار آب مصرفی  برج به طور صحیح مشخص شود. هر چه تلفات آب برج خنک کننده بیشتر باشد. هزینه دفع فاضلاب بسشتر خواهند برد.

لوله سر ریز و لوله تخلیه برج خنک کننده

باید هر برج خنک کننده مجهز به لوله  سر ریز و لوله تخلیه متصل به لوله فاضلاب باشد. نباید آب برج با تصفیه شیمیایی در لوله فاضلاب اب های سطحی با زهکشی تخلیه شود. لوله سر ریز کمی  بالاتر از سطح آب عملیاتی تشتک تحتانی برج قارا دارد. اگر شناور درست عمل نکند و آب زیادی وارد تشتک تحتانی برج شود. این آب اضافی از طریق لوله سر ریز وارد لوله فاضلاب می شود.لوله تخلیه کف تشتک  تحتانی  برج مجهز به شیر تخلیه است که با باز کردن آن در زمان سرویس های فضلی می توان آب برج را خالی کرد.

لوله کشی برج ها یا سلول های جند تایی

وقتی دو یا چند سلول با هم لوله کشی می شود تا به عنوان  یک برج خنک کننده عمل کنند هر سلول معمولا باید مطابق موارد برجسته شده در فوق لوله کشی شود. با این وجود این لوله کشی نیاز به تغییرات با حذف و اضافاتی دارد.

شبکه لوله کشی مشترک آب کندانسور

اگر هر سلول از شبکه لوله کشی  آب کندانسور بهره مند باشد. شیر های جداساز اتوماتیک لوله رفت و برگشت کندانسور جریان آب سلول های ضروری است.بدون ( فصل 4) بدون چنین شیرهایی بخشی از جریان آب وارد سلول های غیر فعال شده و مترل دمای  آب رفت کندانسور را مختل می کند..مقادیر لازم فشار ورودی و ارتفاع برج چند سلولی برای برج های مختلف ( سلول های برج مختلف ) باید در نظر گرفته شود.نخست سطح  آب عملیاتی تشتک برای هر برج یا سلول باید در یک ارتفاع باشند.

برای برج های جریان متقابل تشتک های فوقانی برج ها  باید در یک ارتفاع باشند. یا جریان متمایل به تشتک پایین تر باشد که معمولا با نرسیدن آب به تشتک بالاتر منجر به سر ریز آن می شود. برای اجتناب از این مشکل لازم است لوله کشی رفت هر سللو در یک ارتفاع و بالاتر از بالاترین ورودی باشد. تا آب ورودی های مجزا  شود. برای جلوگیری از عمل مکش سیفونی  لوله  هواکشی  مثل شکل3.13 برای پایین  ترین سلول  و یک لوله روی به پایین  براساس جریان ثقلی ضروری است

( مطابق شکل 3.13 لوله کشی هر سلول باید تا حد امکان به صورت متقارن باشد تا عدم تعادل ناشی ازافت فشارهای مختلف مسیر های جریان مختلف کاهش یابد.)

حتی  اگر ورودی های جریان ثقلی در یک ارتفاع باشند توزیع یکشان و عمل جریان غیر ممکن است. و همیشه یک عدم تعادل  جزیی  جریان بین سلول ها وجود دارد. برای برج های جریان معکوس لوله های پاشش آب باید در اساس در یک ارتفاع و مجهز به نازل های باشند که با فشار آب یکسانی نیاز داشته باشند. تا این که الزام هد استاتیک رای برای پمپ کندانسور به حالت تعادل در آورند.از مخلوط در جریان آب سلول های برج جریان متقابل و جریان معکوس د رشبکه لوله کشی آب کندانسور خودداری کنید. نیاز های فشار ورودی و ارتفاع های مختلف دو نوع جریان تعادل جریان بین آنها را در اساس غیر ممکن و موجب عدم حفظ وضعیت مطلوب عملیاتی  برج ها می شود.

 

کلید واژه ها: پایپینگ برج خنک کننده آب بندی برج خنک کننده اتصالات برج خنک کننده


( ۲ )

نظر شما :